Darmowa dostawa od 180,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Dieta redukcyjna a niedobory. Najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć?

Dieta redukcyjna a niedobory. Najczęściej popełniane błędy i jak ich uniknąć?

2024-01-16

Dieta redukcyjna to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Jeżeli chcemy schudnąć, zaczynamy po prostu mniej jeść. Znaczące zmniejszenie przyjmowanych kalorii może prowadzić niestety do niedoborów. W skutecznej diecie ważne są nie tylko zrzucone kilogramy, ale również dbałość o dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych.

Monotonne i restrykcyjne diety

Popularnym sposobem na przejście na dietę redukcyjną jest tzw. „meal prep”, czyli przygotowywanie posiłków z większym wyprzedzeniem. Wiele osób nie lubi gotować albo zwyczajnie nie ma na to wystarczająco czasu. Zamiast każdego dnia spędzać w kuchni kilka godzin, rozmyślając nad smacznym obiadem lub kolacją, gotują jedną, większą porcję jakiegoś dania, rozkładają je na pudełka i przygotowują posiłki na kilka następnych dni, czasem nawet cały tydzień.
Rozwiązanie to jest skuteczne i potrafi zaoszczędzić bardzo wiele czasu w tygodniu. Stosując jednak taką dietę, musimy być świadomi potencjalnych niedoborów. Trzymając się ograniczonej gamy pokarmów każdego dnia, naszemu organizmowi może zacząć brakować pewnych witamin lub składników odżywczych, które nie są zawarte w wybranych przez nas posiłkach.
Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku bardzo modnych diet restrykcyjnych. Tutaj zamiast gotować całe posiłki, często trzymamy się ograniczonej liczby składników. Dieta kapuściana czy posty owocowo-warzywne to popularne rozwiązania, które w dużej mierze przynoszą krótkofalowe efekty i niestety nie dostarczają naszemu organizmowi wszystkich, ważnych wartości odżywczych[1].

Nadmierna dbałość o kalorie

Sugestia ta może początkowo brzmieć bardzo zabawnie. W końcu w przypadku diety redukcyjnej wszystko niemalże kręci się wokół kalorii. Podstawą każdej z tego typu diet jest spożywanie mniejszej liczby kalorii od naszego codziennego, energetycznego zapotrzebowania.
Ograniczając liczbę spożywanych kalorii, możemy jednak doprowadzić do niedoborów. Jemy bowiem mniej i ciężko jest gotować zbilansowane, bogate w witaminy posiłki. Ponadto często zamiast ugotować pełnowartościowy posiłek, sięgamy po produkty nisko lub zero kaloryczne. W ramach alternatywy do zwykłego śniadania czy kolacji sięgamy po jogurt light. Chociaż faktycznie potrafią nam one oszczędzić kilku kalorii, często brakuje im cennych wartości odżywczych.
Szczególnie problem ten doskwierać może osobom drobnym, które mają niską podstawową przemianę materii. Wartość kaloryczna diet redukcyjnych u takich osób może wynosić nawet 1500-1600 kcal, co stanowi niemalże minimum, aby zapewnić organizmowi podaż kluczowych składników mineralnych i witamin. Przy takie kaloryczności często jest to niemożliwe.

Niewłaściwa lub zaniedbana suplementacja

Niektóre z opisanych powyżej scenariuszy to nie tyle problemy, co konsekwencje diety redukcyjnej. Spożywając mniejszą liczbę kalorii, zadbanie o zbilansowane, pełne wartości odżywczych posiłki jest bardzo trudne. Wymaga to również dużej wiedzy na temat odżywiania. Bez tej wiedzy możemy nieświadomie wyeliminować ze swojej diety całą grupę pokarmową lub wybierać produkty ubogie w witaminy. Z tego właśnie względu suplementacja jest tak dobrym partnerem diety redukcyjnej. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim świadomość niedoborów.

Nie wszyscy zdają sobie chociażby sprawę z tego, jak ciężko jest uzupełnić wystarczającą ilość witaminy D w żywności. Odpowiedzialna za odporność oraz zdrowe kości, zęby i mięśnie, witamina D to podstawa niemal każdej suplementacji. Podobnie jest w przypadku magnezu, łatwego do suplementowania, ale trudnego do dostarczania naszemu organizmowi w codziennej diecie. Zgodnie z badaniem jakości żywienia A. Waśkiewicz, w wielu jadłospisach magnezu jest nawet o ⅓ za mało[2].

Równie skutecznie suplementacja sprawdza się w przypadku diet wyjątkowo restrykcyjnych lub monotonnych. Wielu osobom brakuje np. kwasów Omega-3. Związek ten wspomaga pracę serca, wzmacnia kości oraz stawy i ma działania przeciwnowotworowe. Znajduje się on jednak głównie w rybach, których spożycie w codziennej diecie nie jest duże, co czyni suplementację tego składnika jednym ze skuteczniejszych sposobów na zapewnienie go naszemu organizmowi.

 

Niedobory to częsta konsekwencja diet redukcyjnych. Dbając o swoje zdrowie i starając się zrzucić kilka nadprogramowych kilogramów, warto mieć na uwadze wartości odżywcze spożywanych produktów. Planując odchudzanie, miejcie na uwadze nie tylko kaloryczność wszystkich posiłków, ale również skuteczną suplementację, która będzie dobrze komplementować wybraną dietę.

Wybierając suplementację, warto pomyśleć również o przeprowadzeniu odpowiednich badań. Dzięki naszej współpracy z portalem uPacjenta możecie łatwo i szybko sprawdzić swoje niedobory witamin oraz składników mineralnych. W ofercie uPacjenta znajdują się pakiety zapewniające konsultację ze specjalistami, którzy nie tylko pomogą w doborze właściwej suplementacji, ale również ułatwią wybranie diety odpowiadającej Waszym celom.

Z kodem LEVANN25 otrzymacie 25% zniżki na wszystkie pakiety badań i badania w uPacjenta*.

[1] Łagowska K., Woźniewicz M., Jeszka J.: Ocena wartości odżywczej diet odchudzających zamieszczonych na portalach internetowych. Probl Hig Epidemiol. 2011; 92(4): 824-827.
[2] Waśkiewicz A. Jakość żywienia i poziom wiedzy zdrowotnej u młodych dorosłych Polaków – badanie WOBASZ. Probl Hig Epidemiol 2010, 91(2): 233-237 Ilow R., Ilow B.: Evaluation of mineral and vitamin intake in the diet of a sample of Polish population – baseline assessment from the prospective cohort ‘PONS’ study Ann Agric Environ Med. 2011;18(2):235–240
*minimalna wartość zamówienia 250zł. Promocja trwa od 27 grudnia 2023 do 31 stycznia 2024

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Levann H2O Witamina D3

Levann H2O Witamina D3

59,99 zł brutto
Levann H2O Magnez

Levann H2O Magnez

109,99 zł brutto
pixel